Logo firmy Redcom

Charakterystyka pokryć z blach powlekanych

Blachy – stosowane jako pokrycia dachowe mają swoją kilkusetletnią tradycję. Jednym z pierwszych materiałów, który był i jest stosowany do tej pory była blacha miedziana, która ze względu na swoją wysoką cenę do dziś jest zaliczana do materiałów wyższej kategorii. Później zaczęto pokrywać dachy blachą stalową. Jej wadą była jednak niska trwałość. Wraz z rozwojem technologii pojawiły się coraz to nowe produkty zawierające blachę stalową, a nie atrapy przypominające ją z wyglądu. Dla polepszenia żywotności blachę stalową zaczęto powlekać powłoką cynkową, a następnie wieloma dodatkowymi powłokami ochronnymi.

Schemat budowy płyty warstwowej

Dzisiaj możemy także spotkać blachę zabezpieczoną stopem cynkowo – aluminiowym oraz cynkowo – tytanowym. Jednak największą furorę robią w ostatnich latach blachy stalowe ocynkowane i powlekane różnego rodzaju lakierami ochronnymi.

Najbardziej popularnym pokryciem dachowym dostępnym w ofercie REDCOM LTD z kategorii pokryć metalowych są tzw. blachodachówki, profilowane na kształt dachówki. Rodowód mechanicznej obróbki blach przez jej profilowanie wywodzi się ze Szwecji. Pierwszą firmą na świecie, która wyprodukowała blachodachówkę była firma KAMI założona w 1976 roku przez trzech inżynierów pracujących na Politechnice w Lulea.

Dzięki wysokiej jakości blach ocynkowanych oraz powlekanych można stosować ich mechaniczną obróbkę. Przed wprowadzeniem mechanicznej obróbki blach przez jej profilowanie, była ona używana do krycia dachów jako blacha płaska. Najczęściej stosowaną techniką dekarską było więc krycie taśmami łączonymi na tzw. rąbek. Celem uzyskania ciekawych efektów wizualnych układano (kiedyś w większym, teraz mniejszym stopniu) tą blachę m.in. w tzw. „karo” lub „łuskę”. Na ten moment producenci blach profilowanych wprowadzili do szerokiej produkcji blachy płaskie na tzw. „rąbek”. Zaawansowanie technologiczne pozwoliło wprowadzić na rynek doskonały materiał izolacyjny kształtem przypominający blachę powlekaną na rąbek – płytę warstwową na „rąbek”.

Płyta obornicka 2

Rynek blach powlekanych obejmuje szerokie spektrum produktów i producentów. Jako wyspecjalizowany sprzedawca firma Redcom LTD oferuje blachy powlekane firmy Blachy Pruszyński oraz Balex Metal.

Wszystkie te firmy do produkcji swoich wyrobów wykorzystują wsady głównie z hut zagranicznych. Blachy powlekane są w dużej części wykorzystywane w budownictwie jako pokrycia dachowe i ścienne. Ocynkowanie blachy zapewnia katodową elektrolityczną ochronę: w miejscach cięć i przy ewentualnych uszkodzeniach powłoki w trakcie montażu. Dzięki powłokom organicznym uzyskuje się pełną ochronę przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.

Najbardziej popularnymi produktami z kategorii blach powlekanych są blachodachówki i blachy trapezowe. Jeśli interesuje Państwa zakup i montaż tego segmentu produktowego - prosimy złożyć zapytanie.

Montaż pokryć dachowych

Podczas transportu blachę powlekaną należy zabezpieczyć przed przesuwaniem się i chronić przed zarysowaniami. Czołowi producenci zabezpieczają panele blaszane specjalną folią, która zabezpiecza produkt w czasie transportu. Oferują również kompletne systemy krycia dachu. Oprócz standardowych opierzeń i dodatków, takich jak: kalenice, wiatrownice, rynny koszowe, pasy nadrynnowe, łamacze śniegu itp., produkowane są dowolne elementy na indywidualne zamówienie klienta.

Na polskim rynku coraz większą popularnością cieszą się też blachodachówki panelowe typu Arad lub Modus firmy Blachy Pruszyński dostępne w firmie Redcom LTD. Blachodachówki te dostarczane są jako panele z gotowymi otworami montażowymi, dzięki czemu dach uzyskuje pełną harmonię połaci dachowej.

Panelowa budowa arkuszy powoduje ograniczenie ilości odpadów do niespełna 2% (obliczenia z praktyki montażu). Jest to wynik wyśmienity zważywszy na problem odpadów przy tradycyjnych blachach arkuszowych. Układając pokrycie, należy tak zorganizować prace, aby ograniczyć do minimum chodzenie po już ułożonych arkuszach. Jeśli jednak jest to konieczne, należy najpierw zmieść z dachu opiłki pozostałe po obróbce blachy i stawiać stopy wyłącznie w zagłębieniu fali.

Podsumowując zagadnienie pokryć metalowych można ten produkt streścić w trzech słowach – estetyczny, ekonomiczny i do tego trwały. Oto argumenty:

Estetyczny:

  • Powłoka zewnętrzna może mieć dowolny kolor i wygląd (wierzchnia powłoka zawiera odpowiedni barwnik, a struktura może być gładka, matowa, chropowata itd.)
  • Możliwość wykorzystania plastyczności blachy w kształtowaniu różnego rodzaju wzorów (blacha płaska, profilowana, trapezowa, w łuk)

Ekonomiczny:

  • Metr kwadratowy pokrycia dachowego jest stosunkowo tani w porównaniu z innymi pokryciami
  • Niska waga pokrycia pozwala na wykonanie lżejszej konstrukcji dachowej
  • Blacha profilowana pozwala na przenoszenie nawet dużych obciążeń
  • Podczas montażu arkusze blachy przycięte na odpowiednią długość umożliwiają proste krycie dużych powierzchni
  • Blacha nie wymaga dużych nakładów na konserwację

Trwałość:

  • Wysoka odporność na korozję
  • Wytrzymałość na działanie warunków klimatycznych takich jak: deszcz, śnieg, wiatr, promieniowanie UV czy zmiany temperatur
  • Trwałość poparta jest gwarancją pisemną na perforację blachy powlekanej nawet na okres 15 lat – 20 lat (o więcej informacji , a żywotność takiej blachy waha się między 30 a 50 lat

Biorąc pod uwagę przedstawione argumenty można pokusić się o stwierdzenie, że trudno jest znaleźć inny, tak konkurencyjny i wszechstronny materiał pokryciowy.

Więcej informacji możecie uzyskać u naszych Doradców Technicznych – Redcom LTD.

zobacz pozostałe artykuły z bazy wiedzy »